La vie sur terre

Speelfilm, 61 min. Ned. ondertiteld
Realisatie: Abderrahmane Sissako
Mali/Frankrijk, 1998
Video
 

La vie sur terre werd gemaakt in het kader van een serie films over het nieuwe millennium (2000 vu par... ), maar dat blijkt in het dorpje waar het zich af speelt nauwelijks een rol te spelen. De meeste personages spelen zichzelf en veel van de dialogen zijn geÔmproviseerd. Het leven gaat rustig zijn gang, tegen een andere snelheid, zonder de moderne communicatietechnieken ñ zelfs de telefoon is er nog een curiosum.
Visueel schitterende film van de Malinese regisseur Sissako, die evenwel, zoals zovele Afrikaanse cineasten, in Parijs woont. Aan de vooravond van het jaar 2000 keert hij terug naar het Malinese dorpje Sokolo om zijn vader te bezoeken. Hij ontmoet er Nana, een jong meisje op doortocht, en zwerft door de straten en de velden. Het is het begin van een intelligente, lyrische reflectie op de turbulente relatie tussen Afrika en Europa. Op de geluidsband is de fraaie muziek van de ook in België zeer populaire Malinese muzikant Salif Keita te horen.

"De film is op zijn best als Sissako de beelden laat spreken en zijn off-screen commentaar laat varen. Hij hanteert de kleur als een schilder, respecteert de ziel en het ritme van de mensen die hij in beeld brengt."  (Patrick Duynslaegher in Knack)